Syrop daktylowy, czyli zdrowszy zamiennik cukru

Poszukując alternatywy dla białego cukru, słodzików oraz tradycyjnego miodu, warto zainteresować się syropem daktylowym. Jest to propozycja, która szczególnie zainteresuje osoby zgłębiające tematykę zdrowego odżywiania się. Syrop daktylowy posiada wyjątkowy smak i można wykorzystać go w smakowitych deserach i sycących koktajlach. Posiada on mniej kalorii niż biały cukier. Warto także potraktować go jako słodki dodatek do samodzielnie przygotowanego jogurtu albo polać nim naleśniki z białym serem. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat tego produktu?

 

Jak powstaje syrop daktylowy?

Syrop daktylowy przypomina miód – ma gęstą, bogatą konsystencją, brązowy kolor i intensywny, słodki smak. Otrzymuje się go z owoców palmy daktylowej, a dokładnie z ich miąższu. Na Bliskim Wschodzie regularnie wykorzystuje się go do wypieku ciast i przygotowywania innych deserów. Najlepiej zdecydować się na zakup gotowego produktu, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie przygotować słodki syrop daktylowy.

 

Jakie są zalety syropu daktylowego?

Syrop daktylowy uważany jest za zdrowszy zamiennik cukru, ponieważ jego właściwości są podobne do tych, które posiadają świeże daktyle. W jego składzie znajdziemy cenne witaminy i minerały, których potrzebuje nasz organizm. Mowa tu m. in. o wapniu, magnezie, potasie i witaminach A, C i E. Syrop daktylowy zawiera także witaminy z grupy B, które wspomagają układ nerwowy. Chętnie sięgają po niego osoby odchudzające się, ponieważ jest mniej kaloryczny niż cukier i zawiera błonnik, który reguluje procesy trawienne i sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Nawet będąc na diecie, warto od czasu do czasu pozwolić sobie na zjedzenie czegoś słodkiego. Najlepiej, aby był to deser domowej roboty, przygotowany na bazie naturalnych składników. Syrop daktylowy może posłużyć nam do upieczenia wilgotnego ciasta lub posłodzenia owocowego koktajlu, nadaje się również jako polewa do gofrów. Wykorzystuje się go także do posłodzenia kawy lub herbaty, a więc posiada wiele zastosowań, które doceni każdy miłośnik zdrowych zamienników dla tradycyjnie wykorzystywanych produktów.

 

Czy syrop daktylowy można spożywać w nieograniczonych ilościach?

Syrop daktylowy jest zdrowszy niż biały cukier, ale nie oznacza to, że powinniśmy traktować go jako produkt, który można spożywać bez ograniczeń. Uważać na niego powinni zwłaszcza alergicy oraz osoby, które cierpią na zespół jelita drażliwego. Będąc na diecie, powinniśmy ograniczać cukry, co oznacza, że syrop daktylowy także należy spożywać z umiarem.